Analýza vánočních a novoročních prezidentských projevů se objevila ZDE. Ten na základě přepisů jednotlivých projevů porovnával, v jaké míře v nich hlavystátu použily první osobu jednotného čísla („já“ a „jsem“) oproti množnému číslu („my“ a „jsme“).
Edvard Beneš, 1944:
|
V první osobě jednotného čísla podle analýzy nejvíce mluvil prezident Edvard Beneš, a to konkrétně v projevu zroku1944. K lidu tehdy promlouval z Moskvy. „A speciálně, jsa dnes v Moskvě, zdůrazňuji, že s Moskvou a se Sovětských svazem bude naše spolupráce blízká a intimní – i v tom je tato nynější moje oficiální návštěva Sovětského svazu symbolická a mohu říci historická,“ znělo tehdy éterem. Podle analýzy použil první osobu jednotného čísla hned 24krát a zároveň to vyvážil promluvou o společných zájmech. Podle analýzy použil totiž 26krát i první osobu množného čísla.
Miloš Zeman, 2014:
|
Miloš Zeman, 2015:(vychází se z toho, že prezidentské projevy zpravidla probíhaly na nový rok)
|
Miloš Zeman použil ve svých dvou Vánočních poselstvích stejně jako Beneš velmi „já“, ale prakticky vůbec „my“ (40 - já proti 6 - my).
V posledním projevu si pohoršil u „já“ i u „my“, ukazuje statistika. (místo 21x já pouze 19x, místo 4x my pak 2). I letos se Zeman snažil ospravedlnit některé své kritizované kroky a neopomenul se ani opřít do svých odpůrců.
Václav Klaus, 2013:
|
Překvapením může být poměrně dobrý výsledek bývalého prezidenta Václava Klause. Klaus totiž, často kritizovaný za své narcistní a samolibé chování, má oproti Zemanovi mnohem příznivější skóre. Nejvíce „já“ použil ve svém posledním proslovu v lednu 2013. Tehdy vyhlásil prezidentskou amnestii, která se ve výsledku dotkla více než 110 tisíc odsouzených či obviněných, a tento svůj krok se ve zmíněném projevu snažil ospravedlnit. Naopak vletech2005 a 2009, jak uvádí analýza, nepoužil Klaus slova „já“ a „jsem“ ani jednou.
Václav Havel, 1992:
|
Relativně vysoké skóre v používání první osoby čísla jednotného má také Václav Havel. Nejvíce, konkrétně 18krát ve svém projevu, je využil v roce 1992. Je nutné ovšem zmínit, že ve stejném projevu využíval i hojně slova „my“ a „jsme“, a to celkem ve 29 případech. Za to o dva roky dříve použil slovo „já“ v 17krát , naopak společné „my“ v 44krát.
Na celou statistiku se můžete podívat ZDE |