Otázky a odpovědi vztahující se k nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv
Otázky a odpovědi vztahující se k nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv
Otázka a odpověď (červen 2011)
Jak se čistí pevně smontovaný komín kondenzačního plynového kotle, který je zevnitř čistě vymyt kondenzujícími spalinami a ke kterému není žádný přístup, jelikož byl realizován odbornou firmou ještě před platností nařízení vlády?
Pokud Vám odborná firma provedla montáž kondenzačního kotle, garantuje Vám také správnou funkci plynového spotřebiče. V případě, že je kondenzační kotel certifikován jako celek spolu se spalinovou cestou, garance a tedy i podmínky pravidelné údržby celého systému určuje odborná firma.
Podmínky pravidelné roční údržby certifikovaného celku (spotřebiče a spalinové cesty) najdete v průvodní dokumentaci výrobce spotřebiče nebo ve smluvních podmínkách odborné firmy, která Vám zároveň garantuje spolehlivost plynového spotřebiče. Pokud Vám odborná firma zajistí pravidelné roční vyčištění celku (spotřebič a spalinová cesta) svými pracovníky, pak už nepotřebujete každým rokem objednávat kontrolu spalinové cesty v souladu s ustanovením § 2 nařízení vlády.
V souladu s ustanovením § 5 odst. 2 nařízení vlády je nutné před uvedením spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komína, při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv, před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv, po komínovém požáru, při vzniku trhlin ve spalinové cestě, jakož i při vzniku podezření na výskyt trhlin ve spalinové cestě nechat provést revizi spalinové cesty odborně způsobilou osobou v oboru kominictví, a která je zároveň revizním technikem komínů, nebo specialistou bezpečnosti práce-revizním technikem komínových systémů, nebo revizním technikem spalinových cest.
Podrobnější výklad k nařízení vlády bude vydán v Komentáři k nařízení vlády, který bude k dispozici na místně příslušném Hasičském záchranném sboru od září 2011.
Jaký smysl má vydání nového předpisu pro čištění komínů a co je jeho cílem?
Od 1. ledna 2011 nabyl účinnosti nový předpis, kterým je nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv (dále jen „nařízení vlády“). Při tvorbě nařízení vlády spolupracovalo Ministerstvo vnitra s Ministerstvem průmyslu a obchodu, se Společenstvem kominíků České republiky, za účasti Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstvem životního prostředí. V tomto předpise byl zohledněn stav vědy a techniky i současné požadavky odborné a laické veřejnosti. Byla zohledněna skutečnost, že v posledních letech se zvýšil počet osob, které zahynuly v důsledku otravy oxidem uhelnatým. Dále pak sami odborníci z řad kominíků uznávají, že některé lhůty pro čištění komínů uvedené ve vyhlášce č. 111/1981 Sb., o čištění komínů jsou dnes již překonané (např. čištění komínů, k nimž jsou připojeny spotřebiče na paliva tuhá a kapalná do výkonu 50 kW šestkrát do roka). Na druhé straně je část laické veřejnosti schopna čistit komíny svépomocí za podmínky, že jednou za rok musí nechat takový komín vyčistit a zkontrolovat odborníkem, tj. kominíkem nebo revizním technikem.
Čištění svépomocí, které nařízení vlády nabízí jako možnost, nikoliv jako povinnost, přináší největší změnu pouze pro právnické osoby, podnikající fyzické osoby a pro fyzické osoby provozující spotřebiče na pevná paliva se jmenovitým výkonem do 50 kW.
Cílem nařízení vlády je vést občany k odpovědnosti za vlastní majetek, rovněž pak nutí kominíky zvýšit si svou kvalifikaci na „revizní technik spalinových cest“. Společenstvo kominíků České republiky pořádá v součinnosti s Hospodářskou komorou České republiky, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy odborné kurzy, školení a zkoušky pro „revizní techniky spalinových cest“.
Podrobnosti o novém nařízení vlády jsou uvedeny mimo jiné v odborných časopisech, které informují o této oblasti odbornou i laickou veřejnost věcně správně. Jedná se např. o článek „Vývoj tvorby předpisů pro čištění komínů v roce 2009“ uveřejněný v odborném časopise požární ochrany, integrovaného záchranného systému a ochrany obyvatelstva „112“, (duben 2010) a článek „Radikální změna v čištění komínů“ uveřejněný v časopise „Kominický věstník“, (číslo 2 ročník 2010). Dalšími články, které poměrně objektivně radí občanům, co jim nové nařízení vlády přinese, jsou články uveřejněné dne 3. 11. 2010 v Mladé frontě dnes, Ekonomická příloha – Bydlení.
Kdo provádí revizi komína a kdo kontrolu komína?
Nařízení vlády uvádí v § 1, že každý si musí počínat tak, aby při provozu komína a kouřovodu (dále jen „spalinová cesta“) a spotřebiče paliv nedocházelo ke vzniku požáru.
Pokud se týká pojmu „kontrola spalinové cesty“, řeší ji ustanovení § 2 a pojem „revize spalinové cesty“ řeší ustanovení § 5 nařízení vlády. Z obsahu těchto ustanovení vyplývá, že kontrolu spalinové cesty může provádět odborně způsobilá osoba, kterou je kominík s platným živnostenským listem. Dále revizi spalinové cesty může provádět revizní technik s platným osvědčením (viz § 5 nařízení vlády).
Jaké jsou lhůty kontrol a čištění spalinové cesty a spotřebiče?
Lhůty kontrol a čištění spalinové cesty a spotřebiče paliv jsou uvedeny v příloze 1 k nařízení vlády. Lhůty čištění spalinové cesty, vybírání pevných znečišťujících částí a kondenzátu a čištění spotřebiče paliv jsou zde vázány na výkon spotřebiče a druh paliva.
Kde najdu seznam revizních techniků a kominíků?
Seznam kominíků a seznam revizních techniků je k dispozici na místně příslušném obecním úřadě. Dále je seznam kominíků a seznam revizních techniků k dispozici v telefonním seznamu – Zlatých stránkách. Další možnost ověřit si jmenný seznam kominíků a revizních techniků je na internetu, na webových stránkách Společenstva kominíků ČR:
www.skcr.cz
Kdo může (nebo musí) provádět čištění spotřebiče na pevná paliva nad 50 kW – provozovatel, servis výrobce nebo kominík ?
Kdo může (nebo musí) provádět čištění spotřebiče na plynná paliva – provozovatel, servis kotle, servis hořáku nebo kominík ?
Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv (dále jen „nařízení vlády“) vychází ze zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o požární ochraně“).
Obecná prevenční povinnost na úseku požární ochrany vyplývá všem subjektům (právnickým osobám, podnikajícím fyzickým osobám a fyzickým osobám) z ustanovení § 1 odst. 2 zákona o požární ochraně a je vyjádřena takto: „Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířata a majetek“.
Samo nařízení vlády nedefinuje pojem provozovatel, servis výrobce, servis kotle, či servis hořáku. Ovšem je nutné vycházet obecně z dikce celého právního řádu, tedy nejblíže ze zákona o požární ochraně. V ustanovení § 5 písm. c) zákona o požární ochraně je povinnost pro právnické osoby a podnikající fyzické osoby dodržovat technické podmínky a návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností. Dále v ustanovení § 17 písm. a) zákona o požární ochraně je řečeno, že fyzická osoba je povinna počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů atd.
Z výše uvedeného vyplývá, že odpovědnost za čištění, kontrolu a revizi spalinové cesty a spotřebiče je na uživateli spotřebiče (pro právnické osoby, podnikající fyzické osoby i fyzické osoby). Samozřejmě záleží vždy na pokynech výrobce spotřebiče, kdo je podle jeho instrukcí oprávněn čištění spotřebiče provést (zda jen určitý autorizovaný servis nebo uživatel sám apod.)
Nařízení vlády se vztahuje pouze na spotřebiče v provedení B a C (z hlediska přivádění spalovacího vzduchu a odvádění spalin), které jsou napojeny na komínový průduch, neboť spalinovou cestou jsou "komín a kouřovod" a zákon o požární ochraně, na jehož základě bylo nařízení vlády vydáno, stanoví povinnosti ve vztahu ke komínu a spotřebičům paliv. Některé spotřebiče v provedení "C" jsou certifikovány jako celek (spotřebič a spalinová cesta), a proto by jejich spalinovou cestu neměl čistit a kontrolovat kominík. V případě, že by rozebral při kontrole a čištění spalinovou cestu, která patří k celku plynového spotřebiče, tak montážní firma či výrobce, kteří garantují správnou funkci plynového spotřebiče (spolu se spalinovou cestou) zruší garanci (záruční podmínky) na celý certifikovaný systém. Tím by uživatel přišel o záruku plynového spotřebiče v provedení "C".
Závěrem je nutno sdělit, že stanovisko našeho úřadu není právně závazné, neboť k závazným výkladům je oprávněn pouze příslušný soud.