chili papričky rostlina 1
Vítám Vás u pokračování článku o pěstování chilli papriček a vlastního chilli koření. Dnes se zaměříme na prvotní problémy spojené s péčí o malé rostlinky (Obr. č. 1) a začneme přípravy pro pěstování krásných, zdravých rostlin pro finální přesazení (Obr. č. 2).
V minulém díle jsem Vám nastínil nutnost zvykání rostlin na vzdušnou vlhkost. Tento proces obvykle trvá týden až 14 dní a je prvním tréninkem pro silné rostliny. Po přesazení z pařníku do zeminy nebo jiného vhodného média, přikryjeme rostliny rozpůlenými PET lahvemi nebo igelitovým sáčkem nebo použijeme dostatečně vysoký pařník a během dne několikrát rostliny odkryjeme – začněte na hodině denně a interval zvyšujte. (Obr. č. 3)
Pro lepší adaptaci můžete rostlinky stříkat rozprašovačem, což zároveň zvyšuje vitalitu květin.
V tuto chvíli je vhodné zmínit použití listových přípravků jako je Leaf Coat od firmy Biobizz – což je dražší postřik pro zásadní zvýšení vitality rostlin a jejich odolnosti proti škůdcům i plísním nebo podpůrné listové hnojivo Alg-A-Mic od stejné firmy, které je velmi vhodným doplňkem každého zahradníka.
Do zálivky je také vhodné vpravit houbu trichodermu proti plísním či při přesazování pomyslet na substrát s myrkorhizou, což je symbiotická houba chránící kořenový systém před vysoušením a nákazami.
Nespěchejte s prvním přihnojováním a začněte raději na polovině doporučené dávky – zvyšovat lze vždy, ale ubírat ne. Moje rada zní – není třeba hnojit 14 dní PO finálním přesazení, máte tedy čas do dalšího článku…
Velmi často si spolu se substrátem donesete i nějaký ten zárodek svilušek, třásněnek, mšic či jiných škůdců. Výbornou pomůckou jsou již od začátku pěstování lepové desky. Dělají se ve dvou verzích pro rozdílné typy škůdců – žluté (mšice) a modré (třásněnky). Žluté jsou obvykle účinnější, protože lákají na přirozenou barvu mnoha květů. Jedná se o jakýsi indikační prvek pro zjištění výskytu a druhu škůdce a omezení dospělé poletující populace.
Je opravdu velmi pravděpodobné že se u Vás nějaký ten brouček dříve nebo později objeví, proto stačí zavítat na galerii vyhledávacích serverů nebo s lepovou deskou k lokálnímu zahrádkáři pro postřik. Pokud tohle není ve Vašich silách, pak mám trik – cokoliv co se živí Vašimi rostlinami je jistě savý a žravý škůdce. Použijte tedy univerzální přípravek proti savým a žravým. Univerzálních přípravků je mnoho – jen si dejte pozor na délku ochranné lhůty, některé chemikálie vydrží v rostlinách pekelně dlouho a jsou tedy vhodnější spíše pro okrasné než konzumní rostliny.
Svépomocí si můžete udělat tabákový výluh, ten je pro mnoho tvorů smrtelný.
Škůdce máme za sebou a vrhneme se na další potřeby rostlin v této jistě nejnudnější a nejpracnější fázi růstu. Rostliny potřebují světlo, proto je umístíme na světlé místo vašeho obydlí a pokud pěstujete indoor (uvnitř), pak použijte a přisvěcujte úspornou žárovkou či zářivkovými trubicemi.
Sluníčko je vždy ideální, jen dejte pozor, aby vám nezabilo příliš mladé sazenice.
Do této fáze pěstování můžete doma zapojit i stolní větrák a cirkulací vzduchu přivádět více molekul vzduchu, lépe odpařovat vodu z listů (= lepší vzlínání kapalin a živin z kořenů), ale zejména zesílit rostlině kmínek i větve, které následně unesou více plodů.
Zálivku řešíme tak, aby půda úplně nevyschla, ale nebyla permanentně přelitá – ideální stav je, když ráno rostlinu zalijete a večer je květináč suchý a připravený pro další zálivku.
Již nyní se můžete setkat s květy či jejich zárodky a pokud chcete velkou rostlinu a nepěstujete malé okrasné bonsaiky (které již nyní můžete tvarovat), pak květy odlamujte či trhejte, v příštím díle Vám vysvětlím proč.
Děkuji Vám za pozornost a pokud budete mít jakékoliv otázky, můžete se na nás kdykoliv obrátit s Vaším dotazem. Přeji hodně trpělivosti, málo ztrát a rychlý růst sazeniček. V příštím díle se podíváme na otrhávání květů, vhodný čas finálního sázení, přihnojování a možná se dostane i na biologickou ochranu přípravky firmy Biocont