Zkraje rozhovoru se Bělobrádek vyjádřil k možnosti odchodu z politiky, což nedávno sám naznačil. Uvažoval o tom prý z rodinných důvodů, nikoliv kvůli své nemoci (roztroušené skleróze), jak se říkalo. „Proti tomu se musím velmi hrubě ohradit. Řekl jsem, že mám malé děti a že o tom uvažuji z rodinných důvodů. A řekl jsem to na stranické půdě. Nějaká slepičí prdelka to ale vynesla do médií a ta se mě na to ptají. Ale je to pro mě zpětná vazba, že mám ve straně takové dobráky, kteří vynášejí interní věci ven,“ nebál se lidovecký předseda střílet do vlastních řad.
Politika pro něho prý není drogou, a tak jeho odchod z politiky prý může nastat brzy. V případě, že by se rozhodl skončit v čele KDU-ČSL, oznámil by to do konce roku. Na květnovém sjezdu by mohl být v takovém případě zvolen nový lídr.
Následně šéf lidovců poodhalil zákulisí tvorby vlády Bohuslava Sobotky, jejíž členem KDU-ČSL je. „Jak řekl dlouholetý starosta Hostinného Karel Klíma: Politika je pořád o tom samém a podobá se biblickému příběhu, v němž vás pokouší ďábel: Tohle všechno ti dám, když se mi pokloníš. V poslaneckém klubu dlouho převládal názor, že bychom do koalice jít neměli. Jenže jsme to měli říct hned na začátku. Jakmile jsme začali vyjednávat, vzbudili jsme taková očekávání, že kdybychom pak cukli, frustrace by se obrátila z velké části proti nám,“ uvedl Bělobrádek s tím, že nakonec byli lidovci odsouzeni k vládnutí. Nicméně si ale prý myslí, že si pořád jistou střízlivost zachovali.
Kvůli potratům jsme možná přišli o génie, ale i novodobého Hitlera
Lidovce, ač jsou křesťansko-demokratickou stranou, podle jejich šéfa již dávno nevolí pouze „kostelní lavice“. Svůj hlas ve volbách jim údajně hází i ateisté. Sám Bělobrádek je praktikující křesťan, a tak časopis Týden zajímalo, jak se dívá na potraty či sňatky homosexuálů, což jsou témata, nad nimiž se mnohdy odehrává nesmiřitelný souboj mezi věřícími a těmi ostatními.
Šéf lidovců interrupci neuznává. „Při interrupci prostě ukončíte život, který podle mého biologického vzdělání vznikl splynutím dvou pohlavních buněk. Jestli jsou někomu tři týdny nebo tři měsíce, principiálně v tom není rozdíl. A je jedno, jestli je bílý nebo černý, narozený nebo nenarozený, zdravý nebo postižený mentálně či fyzicky.“
Podle Bělobrádka existují i jiné varianty než jít na potrat, a tak je prý naprosto nevkusné, když existuje třicetiprocentní šance na narození zdravého dítěte a gynekolog řekne, dejte to pryč. Podobně nepovažuje za řešení, když jde na potrat nastávající matka v tíživé situaci, kterou třeba bije manžel, nebo dívka, které matka říká, ať si nekazí život a jde radši na školu. Ženy jsou totiž podle šéfa lidovců interrupcí mnohdy celoživotně zraněny.
Náhradou za potraty by mohly údajně být utajované porody, rychlá adopce či systém sociální pomoci. „Dvacet tisíc dětí, jež se u nás každý rok nenarodí, je škoda. Ano, může mezi nimi být nový Hitler, ale také několik géniů, kteří objeví lék proti rakovině,“ míní Bělobrádek.
Děti mají vyrůstat v láskyplné rodině - muže a ženy
Institut registrovaného partnerství osob stejného pohlaví považuje šéf lidovců za zbytečný, jelikož všechno to, co nabízí, se podle něj dá uskutečnit podle jiných právních norem. Stejně tak se mu „příčí“ představa, že by homosexuální páry mohly adoptovat děti. „Manželství je podle našeho názoru svazek muže a ženy. Domníváme se, že to nejlepší, co může dítě dostat, je, když vyrůstá v láskyplné rodině, nejlépe manželů.“
MVDr. Pavel Bělobrádek Ph.D., MPA
- KDU-ČSL
- originální osobnost, konečně,jako každý člověk
- místopředseda vlády