Změny v lékové politice
"Je zcela běžné, že úhrada se po poslední revizi snížila u některých léků o desítky až stovky korun. Pacienti se pak diví, proč jim ministerstvo i SÚKL tvrdí, že se doplatky na léky nezvýší, když to není pravda. Tato realita se může týkat podle našeho odhadu až 28 procent léků na trhu," uvedl Havlíček.
Jako příklad Havlíček uvádí léky na vysoký cholesterol s účinnou látkou rosuvastatin. "Ten je po revizi vlastně neobchodovatelný a neprodejný, protože doplatek tady vzrostl ze 41 korun na 378 korun," poukázal Havlíček. Doplnil, že státní instituce říkají, že se snížením úhrady za lék by mělo jít ruku v ruce snížení cen léků ze strany výrobce, jenže to se neděje. "Samy firmy se tak nechovají a stát nemá účinnou páku, jak k tomu dospět. Systém stanovení maximální ceny léků je příliš komplikovaný a nepružný," tvrdí prezident lékárníků.
SÚKL s takovou kritikou ale nesouhlasí. "Výrobci jsou motivováni přizpůsobovat svou cenovou politiku novým úhradovým podmínkám. Podle údajů dostupných Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) řada farmaceutických firem nabízí dostupné léky se stejným nebo nižším doplatkem i po snížení úhrady ze zdravotního pojištění. Léky tak pro pacienty nezdražují," uvedla mluvčí Veronika Petláková.
Jako příklad lze podle ní uvést skupinu léků k léčbě vysoké hladiny cholesterolu. Zároveň Petláková upozornila, že každá skupina léků obsahuje ze zákona vždy nejméně jeden, na nějž pacienti nemusí doplatit ani korunu.
"Vliv změn v cenové a úhradové regulaci na českého pacienta je tedy ve skutečnosti jen minimální," dodala mluvčí. S tím ale zase nesouhlasí lékárníci a tvrdí, že toto pravidlo ne vždy funguje.
Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zorner pak poukázal na to, že situaci s cenou léků nepomáhá příliš ani pomalý nástup generik na český trh. "Tyto léky mnohdy na razítko pro vstup na trh a na své stanovení ceny čekají celý rok, což je špatně," řekl.