Andrej Babiš Korupce překročila únosnou mez
Andrej Babiš: Korupce překročila únosnou mez http://hn.ihned.cz/c1-52891140-andrej-babis-korupce-prekrocila-unosnou-mez HN.IHNED.CZ 19. 9. 2011
Šéfovi Agrofertu došla trpělivost. Jeden z nejmocnějších českých byznysmenů mluví nahlas o tom, o čem si velká část byznysové elity jen šeptá.
Naše země se změnila v Palermo, v němž vládne mafie. Korupční systém v Česku po roce 2006 tak zbytněl, že umožňuje rozkrádat státní majetek po miliardách. Do systému je zapojena i policie a justice. A je čas začít se proti tomu bouřit. Takový je názor Andreje Babiše, majitele skupiny Agrofert, jednoho z nejúspěšnějších byznysmenů v zemi.
Podle Babiše byznysmeni už odmítají realitu akceptovat. "Pro čím dál víc lidí je nepřijatelné platit daně státu, který je rozkrádán," říká. V rozhovoru pro HN Babiš jmenuje konkrétní osobnosti, jež z devastace státu viní. Tatáž jména padají i z úst dalších příslušníků byznysové elity - byť jen v soukromých rozhovorech. Nikdo zatím nebyl tak otevřený jako Babiš.
Andrej Babiš: Korupce je nejvíc v okolí Václava Klause http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/andrej-babis-korupce-je-i-v-okoli-vaclava-klause
19.09.2011
Chtějí se byznysmeni vzepřít zkorumpovanému systému? Babiš signalizuje, že podnikatelé by byli ochotni podpořit „nové občanské fórum“.
Je to třaskavý dialog novinářky Zuzany Kubátové s jedním z nejvýznamnějších českých podnikatelů Andrejem Babišem. Hospodářské noviny ho v pondělí zveřejnily pod titulkem Korupce v Česku překročila všechny únosné meze. I Babiš v něm překročil meze, v nichž se tak prominentní podnikatelé vyjadřují k politické realitě.
Nevystoupil letos ostře poprvé, už v červnu použil pro prostředí v České republice hojně citovaný výraz „České Palermo“. Tentokrát nemá jeho vyjádření daleko k jisté formě manifestu. Nejprve několik citací:
O rozdílu mezi západoevropskou a českou korupcí
„Myslím, že tam nejsou do korupce zataženi policie, soudci a státní zástupci, jako u nás. A že tam, když novináři objeví nějaké signály korupce u nějakého politika, ten politik končí, i když na jeho pochybení nejsou tvrdé důkazy.
O Václavu Klausovi
Zatímco pan prezident tvrdí, že u nás není korupce (Babiš se odvolává na televizní pořad před půlnocí, v němž Klaus prohlásil, že nezná žádná tvrdá data o korupci – poznámka ČESKÉ POZICE), já naopak tvrdím, že tu máme dvacet let zrychleného vývoje korupce a to zejména v blízkém okolí dnešního prezidenta Klause. Protože kolem něj kroužily od počátku desítky podivných ,výběrčích´.“ (…) „Měl jsem třeba osobní zkušenost s řepkovým vetem pana prezidenta. Tehdy za mnou přišli nějací lidé, kteří mi navrhovali obchod – že když se domluvíme na nějaké protislužbě, veto nebude.“
O okamžiku, kdy korupce překročila únosnou míru
„Kryje se to přesně s nástupem Pavla Béma a jeho přítele Romana Janouška na pražský magistrát. A s příchodem premiéra Topolánka do vlády s Markem Dalíkem a Alešem Řebíčkem. Od jejich působení jsou resorty dopravy a životního prostředí a také státní firma ČEZ pod vedením Martina Romana považovány spolu s pražským magistrátem co do rozsahu korupce za nejvíc tunelované subjekty. (…) Dimenze korupce u nás řádově vzrostla po roce 2006. Jestli se dřív bralo ze státního po milionech, tak teď je to po stovkách milionů a po miliardách.“
O kterých korupčních kauzách česká podnikatelská WikiLeaks (jak Babiš nazývá komunikaci v podnikatelských kruzích) mimo jiné hovoří:
• „… přidělování zakázek na české dálnice společně řešili Marek Dalík a Jaroslav Tvrdík.“
• Dalík „údajně za prodej Budvaru požadoval 20 milionů dolarů. Nebo jak chtěl prodat čerpací stanici na dálnici D1 u nového pražského okruhu Ředitelství silnic a dálnic za 490 milionů korun, což naštěstí zastavil bývalý ministr financí Eduard Janota.“
A co spoluodpovědnost byznysu?
Hned v úvodu rozhovoru však podnikatel připouští, že nemá v ruce žádné důkazy a že lidé, kteří by o tom chtěli mluvit, se bojí. Hovoří o nebezpečích pro toho, kdo by takové důkazy chtěl předkládat. „Pokud se v Česku na objednávku dá zastavit vyšetřování nějaké kauzy, tak se jistě dají na objednávku nějaké justiční kauzy i spouštět, nemyslíte?“
V podtextu všech těchto tvrdých slov se ozývá leitmotiv: Byznys toho má plné zuby.
A tady je třeba polemizovat. Byznys je za tento stav spoluodpovědný. Přece si nikdo nebude vážně myslet, že politici se korumpují navzájem mezi sebou. Za české Palermo odpovídají byznysmeni stejně jako politici a justice. Andrej Babiš ovšem v rozhovoru reaguje i na tento fakt a definuje poměrně hrůznou podstatu stavu, do kterého se vyvinula česká politická realita. Odmítá jakoukoli generalizaci, když říká: „Musíte rozlišovat mezi těmi, kdo podnikají jenom tím, že rozkrádají systematicky stát, a těmi, kdo podnikají transparentně, platí daně, zaměstnávají lid…“ Čili tady máme amorální oligarchickou moc a jde o to, jak se jí vzepřít. Jak tomu může přispět ta slušná část byznysu?
Babiš prohlašuje, že pokud se najde platforma vytvořená zdola, a to občanská iniciativa, která bude integrovaná, podpoří ji. „A nebudu sám, začínáme o tom mluvit s dalšími podnikateli. Nevěřím už na vznik nové strany, která by postavila existenci na
boji proti korupci a vyhrála ve volbách – tohle dokonale zdiskreditovaly Věci veřejné a voliči na to podruhé neskočí. Věřím ale na nějaké nové občanské fórum, na občanskou iniciativu budovanou zdola.“
Babiš: Nasranost společnosti je gigantická http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/babis-nasranost-spolecnosti-je-giganticka
08.06.2011
Český miliardář a majitel Agrofertu v úterním on-line rozhovoru na iHNed.cz nešetřil české zkorumpované politiky ani Evropskou unii.
Když Václav Havel na sklonku tisíciletí označil náladu v české společnosti za blbou, smetla ho vlna kritiků. V porovnání s náladou dnešní však působí slova pana prezidenta minimálně jako „politicky korektní“. Natvrdo to řekl miliardář Andrej Babiš v úterním on-line rozhovoru na serveru iHNed.cz, když odpovídal na dotaz, zda si nehodlá zkazit pověst svým vstupem do politiky: „Nehodlám vstupovat do politiky, ale ,nasranost‘ ze společnosti je tak gigantická, že se asi něco musí stát. To, že se tady po revoluci vždy kradlo, ví každý. Akorát příchodem Dalíka, Janouška se k tomu přidaly tři nuly. Takže spíše to vidím, že může vzniknout nějaká iniciativa, která by to mohla změnit. Janečkova nadace má dobrý potenciál.“
Asi nebude náhoda, že se Babiš i další podnikatelé v poslední době čím dál častěji nahlas a natvrdo do českého politicko-byznysového Palerma opírají. Namátkou zmiňme založení Babišem zmíněné protikorupční nadace finančníka Karla Janečka. Nebo odchod jednoho z největších výrobců nemocničních lůžek na světě do daňového ráje v Nizozemsku: „Nedělá mi úplně dobře, když si elita v parlamentu stanoví pravidla tak, aby to vyhovovalo především jí, a když později potřebuje, tak je změní,“ řekl již dříve ČESKÉ POZICI Zbyněk Frolík, před osmi lety oceněný prestižním titulem Podnikatel roku, v reakci na aktuální dění ve fotovoltaickém byznyse. O třaskavém „posledním rozhovoru“ exmajitele firmy Diag Human Josefa Šťávy ani nemluvě.
Ale zpátky k Babišovi. I další jeho odpovědi v on-line rozhovoru stojí za to.
* „... mám zvířata rád, hladím je a říkám ,ty nekradeš, nepodvádíš, nelžeš‘. Léčím si tím deprese z Agrofertu a z našich zkorumpovaných politiků.“
* Na dotaz, zda neplánuje něco udělat se současnou politikou: „Přemýšlím o tom, ale zatím mám strach, že skončím jako Chodorkovskij. Chtěl jsem vystoupit na konferenci o korupci 14. 6. v panelu premiéra Nečase, ale kolegové mi to rozmluvili, zatím...“
* Na poznámku, že jako jediný český miliardář daní své výdělky v ČR: „Máte pravdu, všechny firmy máme v Čechách, nemáme off-shore a daně platíme rádi, i když to potom někdo rozkrade.“
* „Ale u nás se krade stále víc. Hlavně ze státního. Kdysi se to jmenovalo rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.“
* „Určitě se trochu bojím, jelikož naši politici stále dělají vše proto, abychom nemohli podnikat. Teď se v českém Palermu říká, že na antimonopolním úřadě by pan Říman rád viděl nějakou politickou komisi, nějakou obdobu ČKA. Tak, aby se mohli politici montovat do rozhodování této instituce.“
* „Myslím si, že víc nás rdousí předpisy a nařízení EU.“
* Na dotaz, zda sleduje kauzu kolem ČEZ, který evidentně platil přemrštěné částky za stavbu solární elektrárny: „Jasně, každý to ví, akorát HN jsou dnes první odvážní, kteří to napsali. V českém Palermu se pohádka o císařových nových šatech nenosí. Nejsou to jen soláry, je tam toho mnohem, mnohem více.“
* „V lesnictví se nevyznám a určitě ten sektor vnímám rizikově, když veškeré podnikání je o surovinách a u nás většinu suroviny v lesnictví vlastní stát. Ale je to výzva, nový sektor. Sám jsem zvědav, jak to dopadne, jestli Lesy ČR zničí většinu českých firem, nebo bude stabilizace, kde každý dostane trošku ,nažrat‘ a přežije.“
* „Největším nepřítelem nejen českého zemědělství, ale i českého hospodářství jsou nesmyslné výmysly a regulace EU, na kterou máme minimální vliv. Za RVHP jsme se mohli s těmi Rusáky alespoň ,ožrat‘ a něco vylobbovat. Naše pozice vůči EU je absolutně bezvýznamná.“
* „Zjistil jsem, že cukerní evropské mafii se povedlo vytvořit nedostatek cukru v Evropě ve výši 1 milionu tun, proto mají dnes nehorázné zisky a rádi bychom postavili nový cukrovar na zelené louce, ale žádnou kvótu nikdy nedostaneme. Ne náhodou mít dnes cukrovar v EU je stejné jako tisknout peníze.“
Andrej Babiš: V Česku se od revoluce prošustrovalo 2000 miliard korun http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/andrej-babis-v-cesku-se-od-revoluce-prosustrovalo-2000-miliard-korun
21.09.2011
Úplatný novinář Martin Komárek z Mladé fronty DNES označil miliardáře Andreje Babiše (57), šéfa Agrofertu, za tlachajícího Pepu Tvaroha. Prý svým razatním vystoupením, kdy v Hospodářských novinách uvedl Pavla Béma, Romana Janouška, Marka Dalíka či Aleše Řebíčka za jakési „urychlovače“ korupce v Česku, jen prská a vede hospodské řeči, jež mohou sloužit jeho zájmům.
V pořadu České televize s názvem Hyde Park v úterý večer sympatizovalo s Babišovými „hospodskými tlachy“ 84 procent diváků. A protože ostrých vyjádření podnikatelů přibývá raketovou rychlostí (Janeček: „Míra korupce devastuje ekonomiku země“, Bernard: „Nespokojenost graduje, důsledkem je demoralizace“), je třeba se v nich orientovat.
Sám Babiš v úterním on-line chatu serveru iDnes.cz nešetřil příkrými soudy ke stavu země. Podle jeho slov „žijeme v době debilizace národa některými politiky“. Nevadí jen vysoká míra korupce, ale také nekompetence politiků.
Korupce je hrozná, korupce je všude...
A přidal i kritiku ČSSD. „Kritizoval jsem symbol korupce ČSSD pana (Miroslava) Šloufa, kde říkám, že ani Miloš Zeman netuší, kolik peněz na jeho hlavu vybral. Taky jsem kritizoval dvojku Dalík-Tvrdík při jejich údajné asistenci výstavby dálnic ČR. Paradoxně, nelobbovatelný introvert pan Špidla privatizoval Mosteckou uhelnou a Škodu Plzeň, ale každý říká, že to bylo dílo (Stanislava) Grosse, stejně jako dosazení (Martina) Romana do ČEZu,“ uvádí Babiš v odpovědích.
V rozhovoru pro ČT některé věci zopakoval, jinde přitvrdil, takže ctihodnému čtenáři ČESKÉ POZICE předkládáme v rychlosti shrnutí toho nejzajímavějšího, co zaznělo (z mixu Babišovy českoslovenštiny převádíme věty do češtiny):
* Považuji (premiéra Petra Nečase) snad za velmi poctivého a čestného člověka, který ale ani nevěděl a netušil do čeho šel a musí stále zápasit s Topolánkovým dědictvím.
* Mluvím o korupci, kdy se rozkrádají miliardy a desítky miliard.
* Co jsem řekl, to říkají všichni. Jo, jsou to hospodské řeči. Proč se dnes lidi bojí něco říkat?
* Dnes máme asi pět nebo šest ODS. To premiérovi nezávidím.
* BIS je dnes nová ekonomická, zmodernizovaná StB.
* Nebyl jsem agent, byl jsem StB vyšetřován.
* (Mirek) Topolánek byl můj přítel, byl mi na padesátce. Než se stal premiérem, byl to super chlap. Ideální člověk, aby dělal našeho eurokomisaře v Bruselu. Extrovert, bomba! A stal se premiérem a nikdo nepochopil jeho patologický vztah k Dalíkovi, ale možná ani nevěděl, co dělat.
* U nás platí jedenácté přikázání: Neprokážeš!
* Babiš se zbláznil a riskuje, že ho možná zastřelí nebo zmlátí; po tom, co přinesl ten rozhovor (v HN), jsem si ho měl asi rozmyslet...
* Paradoxně za (Vladimíra) Špidly, který byl nelobbovatelný, byla zprivatizována Mostecká uhelná.
* Po hospodách se říkalo, že si Řebíček koupil ministerský post za 50 milionů, potom zaparkoval Viamont a nahrnul tam zakázky za čtrnáct miliard korun.
* O Dalíkovi je známo, že pod 500 milionů nešel.
* Korupce tu byla, asi tady bude, ale není možné, aby to šlo do miliard, desítek miliard – v tom je ten rozdíl.
* Jsem ten blb, to dítě, které to říká. Všichni ostatní to říkají taky. Za komunistů jsme šeptali, a dnes už taky šeptáme.
* Je to o panu Janouškovi, který nastoupil s Bémem na magistrát, a HN psaly, že má (Janoušek) 260 milionů švýcarských franků, čtyři miliardy korun na účtě.
* Říkali jsme (premiérovi), kraďte méně, ne tolik.
* Velká senzace, že jsem se potkal s (Martinem) Pecinou. Bylo to v restauraci, autosalonu Mercedes na Chodově, nejbližší restauraci naší budově, kde nás natočila ABL. Jsem ho potkal, no a co! Řekl jsem mu, že mám jiný názor. Kluci z antimonopolního úřadu mají software a instrukce EU, a my máme byznysový pohled. Ale pan Pecina mi nikdy nevyšel vstříc.
* Po mně určitě nikdo úplatek nežádal.
* Biopaliva vymysleli v EU. A průkopníkem byl opět pan prezident (Václav) Klaus.
* V Čechách jsou zemědělci nuly.
* Závislost Česka na potravinách je gigantická.
* Proč bych nelobboval, já tady platím daně.
* Pana (Petra) Macha znám dlouho. Když se slušně vyjádřím, je velmi blízký panu prezidentovi; strašně zajímavé je, že Mach dělal volební kamapaň na autobusech ICOM, a pan (Zdeněk) Kratochvíl dostal náhodou milost od pana prezidenta, ale to nechci řešit... Panu Machovi jsem nic nenabízel, protože jsme se na tom obědě tak pohádali, že to slyšel celý hotel. Jak se to jmenovalo... Mandarin.
* (Mirka) Kalouska jsem nejmenoval, protože o něm nemám nějaké konkrétní znalosti.
* Poradce mi říkal, že jsem miliardář, tak jsem miliardář. Už nebudu říkat, že nejsem.
* Říkal jsem: Pane expremiére Špidlo, proč kupujete pandury za 60 miliard a nepostavíte železnici, abyste jel z Prahy do Brna za 37 minut?
* Nechci nikoho soudit. Možná mě zastřelí, za to co říkám, ale po politicích by mělo aspoň něco zůstat jako po mně.
* Co je základ státu? Učitelé, policajti, hasiči, doktoři. To je základ státu, a teď říkáme, že je všechno špatně. Musíme šetřit. Co tu ekonomiku tedy napumpuje?
* Tunel Blanka, úžasná věc!
* Povídalo se, že dálnice chce (Vít) Bárta zkásnout potřetí. Nevím.
* Po (Petru) Gandalovičovi, který na ministerstvu dělal to, co dělal, to tady ani nechci rozvíjet, pan (Ivan) Fuksa funguje normálně.
* To je právě ta nenormální situace. Desetisíce lidí si myslí totéž. Jsme jako za komunismu, držíme hubu, mlčíme a zase se bojíme. Já se taky bojím.
* Je tu plno iniciativ. Pan (Karel) Janeček, plno dalších. Ať se lidi sjednotí, at si udělájí své nové Občanské fórum, ať se přihlásí lidi ze všech branží, ať to udělají. Ale já mám profil úplně šílený, pan Komárek mě nazval Novočechem, takže nemám profil, abych dělal revoluci.
* Byl jsem členem KSČ stejně jako bylo 1,6 milionů členů. Nebyl jsem revolucionář jako (Václav) Havel, omlouvám se... ale na rozdíl od nich hospodských hrdinů jsem nebyl ani agent StB, nebyl jsem vyšetřován z řady ekonomických deliktů. To skutečně není pravda.
* Fóra musí rezultovat do politické záležitosti. Nechal jsem zaregistrovat stránky – Občanské fórum boje proti korupci a nekompetenci, www.ofbkn.cz, uvidíme, co z toho vypadne. Nejvíce mi psalo podnikatelů, snad sto. Všichni mne klepou po ramenách; ale je otázka, až se k tomu budou mít také přihlásit, jak to bude...
* Tato země má gigantický potenciál... Na prstech jsem počítal, kolik se prošustrovalo od revoluce a došel jsem k číslu asi 2000 miliard, všechny problémy, co tu byly. Lehké topné oleje, fotovoltaika... Ta nás bude stát 660 miliard v příštích 20 letech! To je šílené.
* Korupce je hrozná, je všude. To je pravda.
* Lidé by se měli nějak zaktivitzovat. Do politiky jít nechci, ale lidé si musejí zvolit lídra, jenže ne nějakého cvičeného, který za tím půjde (z principu), a ne proto, aby zbohatl.