Varování před zklamáním.
V tomto článku nenajdete tipy, jak nejkreativnějším a nejbolestivějším způsobem usmrtit slimáky, spíš jak se jich bez námahy zbavit. Pokud vám ale dělá radost samotný akt zabíjení a popravy škůdce, pak onen článek není pro vás.
„Chtěl mi sníst salát.“
Boj na život a na smrt se na naší zahradě odehrává rok co rok. Zahrádkáři, vyzbrojení vily, nůžkami, solí a pivem, jdou proti plžům, vybaveným pomalým slizkým tělem a tykadly. Zajímavé je, že pokud jde o milovníky zeleniny, Česká republika zdaleka nevévodí v počtu zastánců zdravé výživy. Ale pokud jde o tu Naši Zeleninu, bezohledně vyhlásíme škůdci válku.
Zabijeme, rozdrtíme, zašlápneme, utopíme, rozřežeme, ubodáme, otrávíme jedem nebo jen tak spálíme kyselinou – protože překročil meze a sáhl na Náš Salát.
Ale zda uděláme totéž, pokud nám tentýž kus zeleniny ukradne někdo cizí – třeba hladovějící člověk v bídě, nebo sousedův pes, který zaběhne na zahradu a neobratně zničí záhon?
Spíš budeme vzteklí a naštvaní, kolik práce nám dalo tu naši zahrádku vypěstovat. Kdo z nás ale přemýšlí, jakým způsobem hned usmrtíme viníka, který si troufl dotknout se naší úrody? Zda opravdu půjdeme vraždit kvůli kedlubně? Sotva někomu do hlavy blýskne krvavý způsob popravy, pokud půjde o člověka nebo pejska. Ale se slimákem je domluva krátká – vrhneme se na něj bez výčitek svědomí. “Protože je malý, hnusný, slizký, nemá žádná práva, jenom leze a žere, není mi užitečný a mám z něho jen újmu. Jsem tu člověkem, jsem tu pánem, jsem tu doma. Dělám, co chci. ”
Ale, ale. Vždyť také chodíte do lesa pro medvědí česnek, přestože les není vaším domovem? Nebo se najednou cítíte v harmonii s přírodou a celým její malým i velkým obyvatelstvem a prostě si pochutnáváte na darech přírody? Co kdyby medvěd najednou přišel ten svůj česnek bránit? :-D
Berte to s nadhledem, člověk prostě planetě dluží za všechno to znečištění, vyhubení zvířecích druhů, vykácení lesů, plýtvání přírodními zdroji. A to nejmenší, co můžeme udělat, je přehodnotit náš etický postoj k přírodě a všem její tvorům. Zahrada je přece o respektu k přírodě a o toleranci, o vybudování zdravého prostředí a péči o kousek planety s její rozmanitou biodiverzitou, který nám byl svěřen. Pěstitelství by mělo být o vytvoření harmonie a rovnováhy přírodními způsoby.
Proto nemusíte hned šneka, hmyz nebo jiné zvíře zabít, pokud je můžete ze zahrady přirozeně odpudit. Nechte potvůrky lézt jinam, a udělejte ze svých záhonů a venkovních květináčů těžce přístupnou pevnost, o kterou přestanou mít zájem i ti “nejtvrdohlavější“ hlemýždi.
Jak na to?
Správné bylinky a květiny kolem záhonu
Olemujte záhon aromatickými rostlinami, které plži většinou nežerou, a proto je odradí od další cesty do nitra záhonu – vysad’te například šalvěj, tymián, bazalku, rozmarýn, majoránku, mátu, fenykl, petržel nebo kopr. Pěstujte také levanduli, frézie, denivky, ibišek, hortenzii, pivoňku, náprstník, měsíček, kostival, kosatec nebo vratič obecný. Plžům nechutnají a nevoní ani lichořeřišnice, kerblík, yzop lékařský nebo hořčice – i tyto rostlinky jsou přírodními repelenty.
Zalévejte zahradu chytře
Slimáci jsou většinou aktivní v noci, nebo pokud je zem vlhká a mohou snadněji “cestovat“. Zalévejte rostliny hadicí nebo konví přímo ke kořenům. Udržujte půdu kolem suchou a nepřehnojujte. Pokud budete zalévat zahradu ráno, stihne do večera zemina vyschnout a dle zkušenosti mnoha zahradníků se škody způsobené plži zredukují až o 80%. Zkuste to.
Oddělte záhony od kompostu
Umístěte kompost ve stínu daleko od prosluněné zahrádky. Nasbírané slimáky pak můžete přenést na kompost, kde se zabydlí, pochutnají si na rozkládající se zelenině a zlepší i kvalitu kompostu.
Tip: Svůj kompost můžete rozdělit na 2 části; starší hmotou budete hnojit záhony, do té čerstvější dáte slimáky. Předejdete tím přenesení slimáků s hnojivem zpátky do zahrady.
Udržujte zahradu čistou
Vyhrabejte tlející zbytky z trávníků a ze záhonů. Nasekanou trávu a vytrhaný plevel po sobě hned uklid’te. Slimáci se rádi schovávají pod cihlami nebo kameny. Toho můžete využít ve svůj prospěch; na okraj záhonu dejte velké prkno, pod ním si udělají skrýši. Usnadní vám to práci se sběrem slimáků a přenášením třeba na kompost nebo někam do lesa.
Tip: Pokud se chystáte odnést plže jinam a vypustit do přírody, mělo by to být poměrně daleko. Takový obyčejný slimák je během noci nebo za deštivého a vlhkého počasí schopen “ujít” vzdálenost až 50 metrů.
Kypřete půdu
Pravidelné kypření motykou slimákům ztíží pohyb po záhonech i kladení vajíček.
Kávová sedlina
Dobrý zahradník ví, že sedlina z vypité kávy patří na kompost, kde si na ní pochutnávají červi a zlepšují tím kvalitu hnojiva. Věděli jste ale, že černá káva s lógrem dokáže odpudit šneky a slimáky? Kofein je totiž pro plže smrtelným nervovým jedem. Jakmile se slimák k cestičce přiblíží, lekne se jí a odleze. Než sedlinu příště vyhodíte, vysypte ji raději kolem rostlinek, ovšem jen bez stop po cukru či umělých sladidlech. Navíc tak rostliny ochráníte před mravenci, brouky a dalšími škůdci. Zkuste zapracovat zbytky kávy do půdy, přilákáte tím žížaly, takže budou ve vaší zahradě pracovat na kypření půdy usilovněji. Následkem toho se zredukuje i populace plžů.
Zkomplikujte jim pohyb po zahradě
Žádný plž si nechce odřít bříško, proto nepoleze přes vrstvu hrubého písku, štěrku, dřevěných střípek nebo kůry, nadrobno nadrceného starého suchého listí a kousků větví, nebo rákosu či slámy. Připravte ze suchého materiálu vrstvu vysokou několik cm hned u stonku rostliny a kolem záhonu.
Vaječné skořápky nebo skořápky z ořechů
Rozdrcené skořápky jsou výbornou bariérou a žádnému slimákovi se přes ně nechce – ani pro to nejchutnější sousto salátu.
Česnekový postřik na rostliny
Udělejte si roztok z několika dílků česneku, cibule a litru vody: rozdrcený česnek a nasekanou cibuli nechejte několik hodin “marinovat” ve vodě, tu pak přelijte do rozprašovače a postříkejte rostliny a půdu kolem stonku. Přirozeně odpuzuje šneky a slimáky.
Přilákejte na zahradu drobné živočichy a hmyz
Připravte podmínky přírodním predátorům na zahradě: ježkům, ještěrkám, ropuchám nebo třeba kachnám.
Měděná páska nebo drátek
Několik cm širokou měděnou pásku omotejte kolem květináče nebo umístěte měděný drátek kolem stonku rostliny. Nebo nalepte na květináč mince. Plži měd‘ nemusí, jelikož spojením slizu na těle slimáka s mědí vzniká chemická reakce, která způsobuje něco jako menší elektrošok… Příště se budou kontaktu vyhýbat, po nějaké době odejdou ze zahrady úplně.
Oddělte záhon plechovým plůtkem
Stačí do půdy kolem záhonu zapíchnout plechový pás s horní stranou zahnutou mírně dolů (směrem od záhonu ven). Slimáci se přes takovou překážku nemají šanci dostat. Hotovo.
Doporučujeme přečíst si knihu od průkopnice přírodního zahradničení Heleny Vlašínové s názvem “Zdravá zahrada”.
Autorka vás naučí, jak postavit soběstačnou zahradu na principech spolupráce místo boje.
Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií, je zde místo i pro volně žijící živočichy a plevel tu má často srovnatelnou hodnotu se zeleninou. Taková zahrada ale není džungle, kde si všechno roste podle svého a kde se zahradník o nic nestará. I zde je nutný řád a jisté úsilí, na které však nejste sami. Autorka knihy vám poradí, jak na zahradu přilákat drobné živočichy a hmyz, aby člověk mohl využít jejich pomoci. Přesvědčí vás přitom o užitečnosti jednotlivých „plevelných“ rostlin – nejen pro zelené hnojení, ale například i v kuchyni.
Máte i vy nějaké osvědčené etické a ekologické tipy, jak odpudit nezvané hosty z vašich záhonů? Podělte se s ostatními v komentářích.