preventivní prohlídky zdarma
Češi podceňují preventivní prohlídky: kdy a na co máte nárok zdarma?
Více než 40 % Čechů vůbec netuší, jak často mají chodit na důležité preventivní prohlídky a zda vůbec na ně mají nárok. Mějte v tom konečně jasno.
Podle průzkumu České pojišťovny Češi neberou preventivní prohlídky vážně. Jde přitom o podstatná vyšetření, která mohou odhalit nemoci jako je rakovina prsu nebo tlustého střeva už v jejich zárodku, a pomoci tak předejít fatálním následkům. Každý dvacátý dospělý Čech přiznává, že preventivní prohlídku u praktického lékaře ještě nikdy neabsolvoval, na preventivní prohlídce na gynekologii pak ještě nikdy nebyly dokonce 3 % žen.
„Znalosti Čechů o zdravotním preventivním chování jsou mírně řečeno diskutabilní. Nejenže velmi často nevíme, na jaké preventivní prohlídky máme nárok, ale u značného množství z nich ani netušíme, jak často bychom na ně měli chodit,“ říká Martin Zemánek, ředitel odboru životního pojištění České pojišťovny. Liknavý přístup odhalil výzkum bohužel i u těch spoluobčanů, kteří vědí, že by preventivní prohlídky absolvovat měli, ale nedělají to. Nejvyšší disproporce mezi povědomím o nároku na preventivní prohlídku a skutečnou účastí na takovém vyšetření je z výzkumu patrná u testu krvácení ve stolici (60 vs. 25 %), vyšetření konečníku (54 vs. 24 %), střev (51 vs. 20 %), prostaty u mužů (55 vs. 24 %) a mamografu u žen (69 vs. 41 %).
K lékaři nejen, když jsme nemocní
Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme potřebu chodit k lékaři. Čísla Ministerstva zdravotnictví České republiky dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.
Preventivní prohlídka je soubor lékařských úkonů prováděných za účelem vyšetření vašeho zdravotního stavu. Provádí se i v případě, že nemáte žádné problémy. Skládá se z podrobného odběru anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření. V dětském a dorosteneckém věku obvykle lékař své pacienty k vyšetření zve, v dospělosti musí na své zdraví každý myslet sám. "Prohlídka zhodnotí Váš celkový stav. V ideálním případě lékař konstatuje, že jste naprosto v pořádku," vysvětluje server ulekare.cz.
Na preventivní prohlídky má ze zákona právo každý občan České republiky. Preventivní prohlídky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, nehradí si je tedy pojištěnec sám. Jejich frekvence je přesně stanovaná, a to takto:
• u praktického lékaře jednou za 2 roky.
• na gynekologickou prohlídku každá žena nad 15 let jednou ročně.
• na stomatologickou kontrolu každý občan do 18 let právo každého půl roku, těhotná žena 2× v průběhu gravidity a běžný dospělý občan jednou za rok.
• na pediatrickou preventivní kontrolu mají pak právo novorozenci, kojenci, nemluvňata, batola a děti v těchto obdobích: první rok života 9×, dále v 18 měsících, ve 3 letech a dále pak jednou za dva roky.
Včas se dá odhalit všechno, i rakovina
Preventivní prohlídky bychom v žádném případě neměli podceňovat. Nemluvě o tom, že díky prevenci šetříme svůj čas i finance. Nemilosrdné statistiky nám bohužel ukazují, že většina z nás řeší problém až tehdy, když už je pozdě a nádorové onemocnění je ve stadiu velmi obtížně řešitelném. „Ačkoli ministerstvo zdravotnictví organizuje celoplošný screening těchto onemocnění hrazený z veřejného zdravotního pojištění, veřejnost této možnosti využívá jen velmi málo,“ říká MUDr. Sajdlová Helena, ředitelka pro odbor zdravotních služeb na Ministerstvu zdravotnictví ČR, a dodává: “Screeningem, tedy celoplošným organizovaným vyhledáváním bezpříznakových jedinců, kteří již mají přednádorové změny nebo časná stadia nádoru, můžeme významně snížit výskyt těchto zhoubných onemocnění a zmírnit utrpení mnoha lidí.“
Preventivní prohlídka u praktického lékaře je celkovým vyšetřením, na které bychom měli přijít jednou za dva roky, a to i když nemáme zdravotní obtíže. Součástí preventivní prohlídky by mělo být doplnění anamnézy od předchozí kontroly, kontrola očkování, kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a orientačního vyšetření zraku a sluchu, vyšetření moči. Součástí všeobecné preventivní prohlídky je v rámci onkologické prevence zhodnocení rizik z hlediska anamnézy rodinné, osobní a pracovní, u mužů při pozitivní rodinné anamnéze klinické vyšetření varlat, u žen od 25 let věku při pozitivní rodinné anamnéze na výskyt zhoubného nádoru prsu klinické vyšetření prsů.
Od určitého věku pak vyšetření přibývají. Ve 40 letech přichází vyšetření EKG věku, dále pak ve čtyřletých intervalech. U osob od 50 let věku stanovení okultního krvácení ve stolici speciálním testem. U žen od 45 let věku screeningové mamografické vyšetření. Screeningové vyšetření prsu doporučuje registrující praktický nebo ženský lékař od 45. roku jedenkrát za dva roky. Na základě doporučení lékaře je žena vyšetřena v některém z mamografických center. „Novinkou je zrušení horní věkové hranice,“ upozorňuje MUDr. Sajdlová. Smutné ovšem je, že mamografického vyšetření se v současné době účastní pouze 51 % žen (pro srovnání s EU – např. ve Švédsku je to 80 %). „Přitom ženy, které se na vyšetření dostavily, měly v 80% pozitivních nálezů časné stadium onemocnění“ uvádí vrchní ředitelka pro odbor zdravotních služeb MUDr. Helena Sajdlová a dodává, „tudíž i jejich šance na vyléčení byla veliká“.
I v 21. století umíráme kvůli zanedbané prevenci
„Z dlouhodobých lékařských statistik je zřejmé, že prevence má skutečně zásadní význam. Jestliže se nemoc zachytí včas, pacient má obvykle 95% šanci na vyléčení. To v situaci, kdy v ČR každých dvacet minut zemře člověk kvůli zanedbané prevenci, hovoří za vše,“ říká Martin Zemánek a dodává: „Jsme si vědomi závažnosti tohoto tématu, a proto jsme začali s aktivní podporou zdravotní prevence. Od pondělí 7. května nabízíme našim klientům k životnímu pojištění dva zcela nové programy nazvané Zdravý život a Návrat do života.“ Program Zdravý život přináší unikátní kombinaci služeb založených právě na aktivní zdravotní prevenci. Klienti získávají kompletní přehled o tom, na jakou preventivní péči z veřejného zdravotního pojištění mají nárok, asistenční služba ČP ASISTENCE jim tyto preventivní prohlídky navíc přímo u zvoleného specialisty zajistí a zavčas je na termín blížící se návštěvy u lékaře upozorní pomocí SMS zprávy. Pokud i přes dodržování odpovědného přístupu ke svému zdraví onemocní ženy rakovinou prsu nebo děložního čípku, nebo muži rakovinou prostaty či konečníku, získají od ČP jako podporu v nemoci dvojnásobně vysoké pojistné plnění. Pojistné plnění v dvojnásobné výši je rovněž vyplaceno v případě úmrtí pojištěného v důsledku výše uvedených diagnóz. Během programu Zdravý život, který trvá pět let, navíc klienti získávají každý rok poukázku Vital Pass v hodnotě 500 Kč. Tu mohou uplatnit například při rehabilitaci nebo nákupech v lékárně.
Program Návrat do života umožňuje poskytnout pojištěnému půlmilionové pojistné plnění v případě trvalé invalidity následkem úrazu. V případě úmrtí, k němuž by došlo v důsledku úrazu, je pak vyplaceno dvojnásobně vysoké plnění, než je sjednáno v pojistné smlouvě, které rodině pojištěného pomůže ve složité životní situaci.
Pojišťovny vám pomohou
I běžné zdravotní pojišťovny nabízejí svým klientům řadu benefitů a programů podporujících prevenci. Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE například nabízí širokou škálu preventivních programů. Klienti mohou získat příspěvek na prevenci v podobě příspěvku na některé očkování (klíšťata, chřipka, rotaviry, žloutenka), pohybovou aktivitu, sportovní prohlídku. Příspěvek je poskytován i na prevenci rakoviny prsu pro skupinu žen, která tuto prevenci nemá hrazenou ze zákona. Dále poskytují klientkám vysoký příspěvek na očkování proti rakovině děložního čípku, celiakům příspěvek na bezlepkovou dietu, vitamíny pro těhotné, atd. Standardní nabídka popsaná výše je doplňována preventivními programy typu prevence osteoporózy či onemocnění srdce a oběhové soustavy s využitím poznatků prediktivní genetiky. Klienty s riziky nemocí, s nutností prevence seznamujeme na našich akcích, v našich materiálech prostřednictvím klientského časopisu i články v tisku. K motivaci klientů přispívá kromě jiného i program Bonus za prevenci.
"K nejvýraznějším projektům pojišťovny METAL-ALIANCE však patří již třetí ročník Kamionu plného prevence," vysvětluje Zuzana Dosoudilová z PR oddělení pojišťovny. "Jedná se o kamion vybavený lékařskými ordinacemi, který projíždí většími i menšími městy po celé ČR a nabízí lidem možnost bezplatné kontroly zdraví – nabízí preventivní vyšetření kožních znamének, prevenci zeleného a šedého zákalu očí, prevenci osteoporózy, ale nezapomíná ani na zubní prevenci – kdy tým mediků navštěvuje mateřské školy a učí děti prostřednictvím pohádky správné péči o zuby a předcházení vzniku zubního kazu. Děti se pak vydají do kamionu, kde je i plně vybavená zubní ordinace a tam se seznámí s prostředím zubní ordinace, takže zjistí, že nemají důvod bát se návštěvy zubaře.
Že občané ČR nejsou příliš zvyklí chodit na preventivní prohlídky, na které mají nárok a které mají hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, si uvědomuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Ta již v roce 2009 přišla s novým projektem na podporu zdravého životního stylu a prevence – nazvaným Zdraví jako vášeň, ve kterém nabízí klientům možnost unikátních preventivních vyšetření z oboru onkologie a kardiologie. Také mají možnost zlepšit své stravovací a pohybové návyky díky programu „Změním se“, který vede známý specialista na výživu a zdravý životní styl Petr Havlíček.
"Od počátku projektu Zdraví jako vášeň jsme zaznamenali výrazný růst zájmu o preventivní prohlídky. V některých případech řádově až o desítky procent - např. ve screeningové mamografii, došlo v roce 2010 ve srovnání s rokem 2009 k nárůstu o 23 %, a v roce 2011 o další téměř 3 %," přibližuje úspěchy pojišťovny její tisková mluvčí Hana Kadečková. "To nás opravdu těší, protože prevence nejen, že je levnější než léčba, ale především vede ke kvalitnějšímu životu občanů. Pokud se na nemoc přijde včas, je dnes velká šance na pacientovo úplné vyléčení. Včasný nález také znamená méně zatěžující a stresující léčbu."
Kromě Zdraví jako vášeň mohou klienti Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky využít i nabídky z Fondu prevence. "Přispíváme jim na vyšetření (mamograf, plíce, kůže, tlusté střevo atd.), která nejsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Přispíváme také na očkování – jak dětem, tak dospělým. A také dívkám na očkování proti HPV (virus způsobující rakovinu děložního čípku). Pro chronicky nemocné děti s nemocemi dýchacích cest a kůže pořádáme léčebně-ozdravné pobyty," přibližuje Kadečková. "Navíc, klientům, kteří aktivně dbají o své zdraví, vyváženě se stravují, zdravě pohybují, chodí na preventivní prohlídky atd., bychom rádi nabídli i nějaké zajímavé bonusy, abychom je za jejich styl života odměnili. Máme je promyšlené, jen čekáme, až nám to umožní legislativa."
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
ČSÚ: Za deset let vzrostly výdaje na zdravotní péči na trojnásobek
Lidé by mohli měnit zdravotní pojišťovny častěji! Senátu se nelíbí postavení pojištěnců
Očkování proti rakovině mají dívky zdarma, přesto je lékaři z ordinací vyhánějí
Jak se cítíme?
Průměrný počet osob ve věku 15–64 let dosáhl v minulém roce podle údajů Českého statistického úřadu 7 345 tis. Z nich 1 341 tis. osob uvedlo, že mají dlouhodobé zdravotní problémy. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím zdravotní stav populace je jednoznačně věk respondenta. Jestliže dlouhodobé zdravotní problémy pociťoval každý pátý respondent ve věku 15–64 let, v nejmladší pětileté skupině 15–19letých to bylo pouze 5 % respondentů. Relativně nízký podíl osob s dlouhodobými problémy je patrný až do věku 30 let. Po třicítce lze pozorovat výrazně rychlé zvyšování podílu osob s dlouhotrvajícími zdravotními problémy. Po dosažení čtyřicítky však podíl žen se zdravotními problémy roste rychleji, než je tomu u mužů. Tento stav se vyrovnává až ve skupině 60–64 let.
S věkem roste výskyt většiny onemocnění. Zvyšuje se počet a podíl osob s onemocněním pohybového aparátu, oběhového ústrojí a cukrovky.
Podle údajů Českého statistického úřadu Češi hodnotí své zdraví stále častěji jako pozitivní. V roce 2008 se cítilo velmi dobře nebo dobře 83 % mužů a 67 % žen, v roce 1993 jich bylo výrazně méně (45 % mužů a 40 % žen). Naopak špatně či velmi špatně vnímalo v roce 2008 svůj zdravotní stav 6,5 % mužů a 10 % žen. Ženy obvykle hodnotí své zdraví hůře než muži, s věkem se zvyšuje podíl osob hodnotících své zdraví jako špatné či velmi špatné.
Co stojí zdraví?
Celkové výdaje na zdravotní péči byly podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2010 dosáhly 284,1 miliardy korun, z toho výdaje zdravotních pojišťoven činily téměř 214 miliard Kč. Česká republika (86 %) spolu s Japonskem, Itálií a Tureckem patří tradičně k zemím s nejvyšším podílem veřejných výdajů na financování zdravotnictví.
V přepočtu na jednoho muže bylo celkem na zdravotní péči vynaloženo 19 502 Kč a na jednu ženu 21 738 Kč. Výdaje domácností byly v roce 2010 ve výši 41 867 milionů korun a z veřejných rozpočtů bylo vydáno 24,5 miliard z celkových výdajů na zdravotnictví. „Největší podíl na financování zdravotní péče v České republice mají tradičně zdravotní pojišťovny – jde o plné tři čtvrtiny,“ uvádí fakta Vladimíra Kalnická z Českého statistického úřadu.
Nejnákladnější diagnózou v uplynulých letech byly nemoci oběhové soustavy, které bývají dlouhodobě jednou z nejčastějších příčin úmrtí v ČR. Výdaje na léčení nemocí oběhové soustavy velmi rychle rostou, od roku 2000 se zvýšily téměř čtyřnásobně – ze 7,5 na 26,8 miliardy korun. Na léčení zhoubných novotvarů bylo v roce 2010 vynaloženo 19,2 miliardy a nemoci trávicí soustavy 13,2 miliardy Kč.
A bude hůř
V brzké době nechystá ministerstvo zdravotnictví žádný razantní zásah do struktury preventivních prohlídek. Přesto se obáváme, co vše se změní s plánovanou reformou zdravotnictví. "Všechny připravované změny nás přiblíží ke standardům obvyklým v Evropské unii. Zároveň přispějí k zamezení plýtvání penězi a jejich nasměrování do kvality péče o pacienty a ohodnocení zaměstnanců ve zdravotnictví," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kdo bude chtít lepší péči, připlatí si.
Na přetřes se dostává i populární hamburgerová daň neboli daň z nezdravých jídel. Platí již v Maďarsku, živě se o jejím zavedení hovoří v sousedním Slovensku. Nejenže by mohla vypomoct státní kase, ale i zdravotnímu stavu obyvatel. Pokud je nám naše zdraví lhostejné a nepřemýšlíme nad ním, dokud nám skutečně něco není, možná nás podobné aktivity domnutí přemýšlet nad smyslem prevence.