Prostírání stolu
Prostírání a dekorace slavnostního stolu
Jak uložit příbor?
Příbory připravujeme na stůl nejlépe s prostřeným talířem, zajistíme tak jejich správné místo (poté můžeme talíř odstranit). Příbory se používají z vnější strany směrem dovnitř. U jídelníčku o třech chodech s polévkou leží vidlička vlevo od talíře, nůž vpravo s ostřím k talíři a polévková lžíce vpravo vedle nože. Dezertní vidličku a lžičku umístíme vodorovně nad talíř.
Správné rozmístění sklenic
Skleničky uspořádáme z vnější strany směrem dovnitř podle toho, jak se budou používat. To znamená, že vpravo z vnější strany přijde sklenka na sekt (aperitiv), poté sklenice na vodu, následuje sklenka na bílé či červené víno k předkrmu a naposled sklenice k hlavnímu jídlu.
Slavnostní stůl a dekorace
Při chystání slavnostního stolu dáme přednost látkovým ubrouskům před papírovými. Jednoduché bílé ubrousky koupíme za pár korun. Pak jen stačí svinutý ubrousek zastrčit do speciálního ozdobného kroužku a umístit doprostřed talíře. Místo kroužku můžeme použít pěknou stužku nebo proužek damašku.
Na stůl přidáme pár dekoračních prvků jako jsou svíce a květiny, vše umístíme tak, aby každý mohl pohodlně jíst a viděl na hosta proti sobě. Na ubrus můžeme také rozhodit pár okvětních lístků. Dekoraci přizpůsobíme ročnímu období a druhu posezení (narozeniny, slavnostní večeře, zahradní oslava apod.).
Bez nápojů se při oslavách neobejdeme
Už dávno neplatí, že se hosté spokojí jen s láhví ovocné pálenky, průměrným vínem a perlivou slazenou vodou. Proto bychom měli vzít v úvahu každého hosta zvlášť, vždyť ne každý pije alkoholické nápoje, někdo dbá na kalorie, jiný si dá pouze kávu bez kofeinu či kvalitní sypaný čaj.
Vybíráme nealkoholické nápoje
Z nealko nápojů obstaráme dostatečné množství čisté pramenité vody a šťáv na ovocný střik. Hosté by měli mít na výběr z perlivé či neperlivé vody a bonusem navíc mohou být připravené nealko míchané drinky a ředěné ovocné smoothie. K uhašení žízně a pestřejší nabídce se bude hodit nápoj indické lassi, který jen tak někdo nezná. Jde o našlehaný bílý jogurt s půl litrem ledové vody a lžičkou soli. Indické lassi podáváme s kostkami ledu, nápoj je velmi osvěžující.
Víno nesmí chybět na žádné oslavě
Při dnešní široké nabídce vín nemusí být bílé víno zásadně lehké a svěží, červené naopak těžké. Ať si každý k danému pokrmu dopřeje takové víno, které mu chutná, nemusíme dbát striktně na pravidla. Přesto existují vína, která se ke konkrétním jídlům dokonale hodí a dotvářejí kulinářský požitek.
K masovým pokrmům jemné chuti volíme suché bílé víno (např. chardonnay či veltlínské zelené). K rybám a pokrmům vonících po bylinkách se bude hodit lehké červené víno. K drůbeži se hodí jak bílé, tak červené víno. Chuťově výrazné červené víno podáváme k hovězímu, jehněčímu a zvěřině. Pokud se ve vínech příliš nevyznáme, je dobré využít znalostí specialistů, v dobré vinotéce nám poradí s výběrem toho nejlepšího a přizpůsobí se našim finančním možnostem.
Kdo si dá kávu?
Po hlavním jídle a dezertu bychom hostům neměli zapomenout nabídnout šálek kávy. Ve středomořských zemích je pravé espresso tradičním zakončením jídelníčku. Káva připravená s mlékem se podává výhradně ke snídani a odpoledne. V Česku se řídíme tím, nač máme chuť, a tak hostům klidně nabídneme latte machiato nebo capuccino. Malým a chutným doplňkem mohou být italské mandlové sušenky - amarettini. V nabídce bychom měli mít také kávu bez kofeinu a sypaný čaj. V arabských zemích se po jídle velmi často podává hodně slazený čaj.
Jak odhadnout množství nápojů?
Zásadou je, aby hosté nikdy neseděli u prázdných skleniček, rozhodně však nikoho nenutíme k popíjení alkoholu. Na celý večer počítáme na osobu 1 - 2 sklenky sektu nebo šumivého vína (aperitiv) a půl láhve až celou láhev ke všemu jídlu. Sekt a bílé víno podáváme vždy vychlazené na 8 - 10 °C, červené víno lépe rozvine své aroma při 18 °C. Na osobu počítáme 1 láhev vody a půl láhve ovocné šťávy, případně jiných nealko nápojů. Nabídka tvrdého alkoholu je na každém hostiteli zvlášť.