Političtí psychopati nás vedou ke zkáze, možná i k válce
Jan Hnízdil: Političtí psychopati nás vedou ke zkáze, možná i k válce
- « první
- ‹ předchozí
- 1
- 2
- 3
ČESKÁ POZICE: Jak by měl vypadat?
HNÍZDIL: Lidé se mě ptají: „Co chceš dělat, jaký máš plán?“ A já odpovídám: „To mi nerozumíte, já nejsem spasitel, nemám recept, nechci, abyste mne volili. Jde o to, abychom nový společenský řád vytvořili společně, každý přispěl svými zkušenostmi a znalostmi.“ Snažím se o to v medicíně. Měli bychom se poučit z chyb sametové revoluce, kdy jsme si naivně mysleli, že stačí jít zacinkat klíči na Václavské náměstí, nenáviděný režim mávnutím kouzelného proutku zmizí a my tady budeme mít ráj na zemi. Pak jsme šli domů a nechali psychopatům obrovský prostor, úplně bez kontroly. To se nesmí opakovat. Demonstrace směřující k odstranění režimu budou nezbytné. Tím ale práce pro občana nekončí, nýbrž začíná. Nesmíme pustit politiky ze řetězu – ať tam bude kdokoli, musí být pod důslednou občanskou kontrolou, musí se zodpovídat, skládat účty, musí být odvolatelný. V podstatě přímá demokracie.
ČESKÁ POZICE: A osobní zodpovědnost?
HNÍZDIL: Osobní, ekonomická, trestně-právní… konkrétní odpovědnost za vlastní činy, to politici neznají. K tomu je musíme dokopat. Sami to nikdy neudělají.
reklama
ČESKÁ POZICE: Předpokládám, že v rámci současného systému byste mezi psychopaty do politiky osobně nešel...
HNÍZDIL: Loni za mnou byl jeden poslanec parlamentu, že sledoval moje vystoupení a názory na medicínu a že by chtěl, abych mu dělal poradce pro zdravotnictví. A co bych mu prý jako poslanci poradil, že by měl v parlamentu udělat. Tak jsem mu pověděl: „Sežeňte si semtex, opásejte se a na nejbližší schůzi se odpalte.“ Už se neozval. Jsem přesvědčený, že tento systém se reformovat nedá. Vstoupit do něj nehodlám.
Kdo by prezidentem být neměl
ČESKÁ POZICE: Před rokem jste s Petrem Havlíkem inicioval výzvu NEO 2011. Nakonec jste z ní vystoupil, protože pan Havlík deklaroval podporu Andreji Babišovi, aniž by se zeptal signatářů výzvy. Mají lidé jako podnikatel Babiš šanci systém změnit?
Je třeba buldozer, který by politickou žumpu vyhrnul, nový systém nemůže vzniknout na hnoji
HNÍZDIL: S panem Babišem jsem se osobně sešel a lidsky na mne udělal dobrý dojem. Chápe ohrožení – ano, ohrožuje to jeho byznys, jeho motivy pro mne ale nejsou podstatné. Má ekonomickou sílu, pohyboval se v tom systému léta, má kontakty a ví, jak podsvětí funguje. Je třeba buldozer, který by politickou žumpu vyhrnul. Nový systém nemůže vzniknout na hnoji. Pan Babiš by mohl sehrát pozitivní roli, ale jen pokud bude reflektovat rovnocennou spolupráci s občanskými iniciativami. Pokud bude schopný potlačit svoje ego a nebude se řídit stylem „já, Babiš, to je moje firma, já to platím a bude to podle mě“. Tedy nikoli „já Babiš“, ale „my občanské iniciativy“: Česká konference, Vyměňte politiky, Nadace proti korupci, Občané proti korupci, Vraťte nám stát...
Na nedávné schůzi občanských iniciativ se projednával návrh požadovat zveřejnění všech dokumentů BIS, všech odposlechů (více o požadavcích občanské platformy Vraťte nám stát se dozvíte v článku Občanský demokrat versus občanská společnost – pozn. red.). Nepovažuji to za dobrý nápad. Vylít mezi lidi další špínu, jako by jí už nebylo dost. Měla by se vytvořit sanační skupina, v protichemických oblecích, gumových rukavicích, aby ten toxický odpad vyvezli, někde zakonzervovali a občanům sdělili rámcovou informaci: je to támhle, je tam Bárta, Janoušek, Bém, hradní partička… vyhýbejte se tomu velkým obloukem.
Obávám se, že i odbory jsou součástí starého systému. Mohou využít toho, že dokážou dostat lidi do ulic a pak davem manipulovat.
ČESKÁ POZICE: Řadil byste mezi alternativní síly, které by mohly přinést změnu, i odbory?
HNÍZDIL: Odbory jsou reálná síla. Pan Zavadil byl na demonstraci hodně slyšet. Obávám se však, že i odbory jsou součástí starého systému. Mohou využít toho, že dokážou dostat lidi do ulic a pak davem manipulovat. Podívejte se, jak dopadl velký odborový boss Richard Falbr. Taky hlučel v ulicích a teď sedí v Evropském parlamentu. Milan Štěch se prohlučel na šéfa Senátu. David Rath se přes lékařské odbory a komoru prodral na místo hejtmana. Vstoupili do systému, získali peníze, moc, jsou spokojení. Odevzdat se do rukou kohokoli, včetně odborových vůdců, se nemusí vyplatit.
ČESKÁ POZICE: Souhlasíte s přímou volbou prezidenta?
HNÍZDIL: Ve chvíli, kdy v sobě někdo objeví prezidenta a začne shánět peníze a přesvědčovat lidi, že on je ten pravý, tak ten by prezidentem být rozhodně neměl. Naopak, prezidentem by měl být člověk, který jím být nechce, u kterého lidé znají jeho charakter, výsledky jeho práce a on je vůbec nemusí přesvědčovat, ale naopak – lidé půjdou za ním a poprosí ho, aby byl tak laskavý, zanechal dočasně svojí práce a pomohl prezidentskému úřadu i naší zemi vrátit těžce poškozenou prestiž. Paní Bobošíková, pánové Zeman, Okamura, Fischer..., kteří dávají najevo, že o to stojí, jsou mi a priori podezřelí. Prezident by měl být mravním symbolem. Jako byl například Ivan Medek.
ČESKÁ POZICE: Je ale společnost schopná někoho takového v přímé volbě vybrat?
HNÍZDIL: Musíme na tom pracovat. Poslední nepřímá volba byla naprosto zdiskreditovaná a nevěrohodná. Šlouf, Weigl, tajné služby, úplatky, ztracení poslanci, zlomené tužky... odporná žumpa. Z ní snad ani nemohl vzejít jiný prezident. Před lety jsem pracoval v Itálii a poznal se s lidmi z mafie. To je ctihodná společnost. Má svoje zásady, svá pravidla, svoji čest. Drží slovo. Naše politická reprezentace něco takového vůbec nezná. Apelovat na politiky peticemi? To může maximálně vyvolat povytažené obočí! Oni musejí pocítit tvrdý tlak, země se bude muset úplně zastavit. Jako těžce nemocný pacient – zastavit se a promyslet, co dál. Změnit hodnoty, provést obrat.
Jan Hnízdil (1958)
Internista a rehabilitační lékař, autor či spoluautor publikací Bolesti zad, mýty a realita, Jak vyrobit pacienta, Artróza v komplexním přístupu, Jak léčit nemoc šílené medicíny, Doping aneb zákulisí vrcholového sportu, Mým marodům a dalších. Je specialistou v oboru komplexního lékařství a psychosomatiky. Před rokem byl spoluiniciátorem výzvy NEO 2011, loni na podzim spolu s Petrem Havlíkem v rámci občanské žaloby požadovali prošetření jedenácti velkých kauz. Od iniciativy se později distancoval.