šest plus jedna na cesty
Balení, balení a balení.
Balení před odjezdem, vybalování na místě, balení před návratem a vybalování po dovolené. Zní to tak snadně, a přitom je to taková otrava. Jak si mám být jistá, že jsem si sbalila vše potřebné?
Nevím, jak balení snášíte vy, já však špatně. Pokud patříte mezi lidi, kteří si poctivě zabalí několik dní dopředu a vybalí hned po návratu, pak vám gratuluji. Já, když mám začít balit, nacházím spoustu jiných důležitých věcí, které se musí bezodkladně udělat, a tak se stává, že mnohdy dobaluji ještě na letišti či autobusovém nádraží. Po příjezdu zpět domů moje kufry ještě dlouho leží ladem v rohu pokoje.
Přečtěte si také:
Mimotechnické pomůcky pomáhají, ale...
Již odmalička jsem slýchávala, že nejdůležitější je tzv. 3P – pas, pojištění a peníze. Jenže těch peněz musíte mít dost, a hlavně musíte jet na místa, kde se dají věci koupit, což například v některých koutech Asie nemusí být tak jednoduché.
Dnes vám prozradím, jakých 5 praktických věcí si nikdy nesmím zapomenout a doporučovala bych je i vám, pokud teda zrovna nejedete na služební cestu do New Yorku. I když ani tam nevíte, co se může stát. Navíc váš let mohou odklonit přes Bahamy nebo Vietnam. Člověk nikdy neví.
- Stříbrná páska – opravná lepící páska s tkaninou, se kterou spravíte takřka cokoli je opravdovým zázrakem. Tato páska mě už tolikrát zachránila, že na ní nedám dopustit. Spravíte, zalepíte, přivážete a vyrobíte s ní takřka všechno. Já si s ní spravila krosnu, kterou mi roztrhli v Indonésii při přepravě na střeše autobusu, zalepila stan který mi prožrala kea (pták na Novém Zélandu), jednou jsem si z ní dokonce udělala i ortézu na koleno, když mě rozbolelo uprostřed dálkového treku GR 54. To je sice už extrém, ale jen to dokazuje, že tato páska je opravdovým zázrakem.
- Nůž. Ne nadarmo se říká, že každý správný muž má mít u sebe nůž. Já bych to opravila na každý správný člověk, poněvadž vývrtku na víno, pinzetu, propisku a další propriety, které mnohdy kapesní nože mají, s radostí užijí i ženy.
- Nepromokavý pytlík na telefon, foťák, dokumenty a další důležité věci, které nemají rády vodu. Tento pytlík nezabere v batohu/kufru skoro žádné místo a přijde vhod nejen když prší, ale můžete ho použít i jako malou příruční taštičku. Já si většinou přibalím tské pevnější desky či plastovou obálku na dokumenty a pas.
- Rozdvojka, popřípadě USB nabíječka s více výstupy. Může se vám stát, že bude v pokoji jen jedna zásuvka, a tak rozdojka, či USB nabíječka pro několik zařízení může ulehčit rozhodování, kdo si co nabije jako první. Doporučuji se poohlížet po rychlonabíječkách, které pomohou v situacích, kdy máte na nabití vašich zařízení jen málo času. Navíc například v Nepálu, na některých místech při treku kolem Everestu, existuje tzv. hodinová sazba za nabíjení mobilu – zaplatíte podle toho, jak dlouho se vám telefon nabíjí. Vhodné je také nezapomenout cestovní adaptér pro případ, že v cílové destinaci používají jiné zásuvky.
- Široký šátek/sarong – ten se dá použít jako tričko, šaty, sukně, pokrývka hlavy, lehčí deka, popřípadě jako šátek na krk, polštářek atd. Můžete s ním něco přivázat nebo se do něho zabalit, když je vám zima. Jeden kus látky, využitelný takřka na cokoliv.
- Sbalitelný batůžek/taška. Taška přes rameno nebo batůžek, popřípadě plátěná taška se vám hodí nejen do letadla, abyste měli všechny důležité věci u sebe a nemuseli pro ně vstávat, ale využijete ho i v místě destinace. Pokud pak cestujete s krosnou či se vám batoh nehodí, sbalíte ho do malého pytlíčku, který nezabere skoro žádné místo. Seženete ho takřka v jakémkoli outdoorovém obchodě. A věřte, že vypadá lépe než igelitka a také se lépe nosí.
+ 1 Na závěr, pochopitelně, něco malého k snědku, co vydrží všechny teploty a můžete s tím cestovat. Nevím jak vy, ale já, když mám hlad, tak jsem nesnesitelná, natož když se mám na hranicích dohadovat se zkorumpovaným úředníkem a kručí mi u toho v břiše.